5 rzeczy, o których pamiętajprzy odbiorze mieszkania

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera warto skoncentrować się na kilku kluczowych elementach, które mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu, a także przyszłych kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości. Odbiór mieszkania to moment, który może wydawać się stresujący, jednak odpowiednie przygotowanie i wiedza na temat tego, na co zwracać szczególną uwagę, może znacząco ułatwić cały proces.

Nowy dom lub mieszkanie. Przychodzi moment, kiedy chcesz odebrać klucze od dewelopera. Wiele osób myśli, że to piękny moment. Nie daj się jednak zwieźć pozorom, bowiem to etap, w którym Twoja czujność musi być podwójna. Oględziny przed odbiorem powinny być skrupulatnie przeprowadzone. Zwracaj uwagę na każdy aspekt, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest banalny. A poniżej łap 5 rzeczy, które musisz sprawdzić obowiązkowo. 

O czym pamiętać przy odbiorze domu lub mieszkania?

 Dokładne sprawdzenie standardu wykończenia: Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to zgodność wykonanych prac z tym, co zostało określone w umowie. Czy wszystkie elementy wykończeniowe zostały zainstalowane z należytą starannością? Czy materiały wykończeniowe są wysokiej jakości i zgodne z wcześniejszymi ustaleniami? Nie bój się wziąć do ręki miarki – wszystkie wymiary powinny być zgodne z projektem.

Instalacje elektryczne i hydrauliczne: Sprawdzenie instalacji elektrycznych obejmuje nie tylko obejrzenie każdego gniazdka czy przełącznika, ale również upewnienie się, że wszystkie punkty świetlne są rozmieszczone prawidłowo. Warto również sprawdzić, czy system hydrauliczny nie wykazuje przecieków, a przyłącza są dobrze zamontowane. Zwróć uwagę na to, czy system grzewczy został prawidłowo uruchomiony.

Stan i jakość okien oraz drzwi: Okna i drzwi to nie tylko kwestia estetyczna, ale także funkcjonalna, mająca wpływ na izolację termiczną i akustyczną. Sprawdź, czy okna otwierają się i zamykają bez problemów, czy nie ma uszkodzeń szyb oraz, czy uszczelki są odpowiednio zamontowane. Drzwi wejściowe powinny być solidne i dobrze dopasowane do ościeżnic, co zapewni bezpieczeństwo oraz izolację.

Weryfikacja powierzchni użytkowej: Kolejnym istotnym punktem jest pomiar powierzchni użytkowej mieszkania. Warto zaznajomić się z metodyką pomiaru i samodzielnie, krok po kroku, zweryfikować, czy metraż zgadza się z tym, który został zapisany w umowie jeśli nie zrobił tego wcześniej Geodeta. 

Ocena ogólnego stanu technicznego: Obejmuje to między innymi kontrolę ścian i sufitów pod kątem pęknięć, sprawdzenie, czy podłogi są równo wylane, czy nie występują zacieki lub wilgoć, a także ogólną funkcjonalność mieszkania. Należy również zwrócić uwagę na inne rzeczy, takie jak działanie wentylacji, stan balkonu lub tarasu oraz jakość malowania.

Przed przystąpieniem do odbioru, warto stworzyć listę wszystkich elementów, które chcemy sprawdzić, a także zarezerwować wystarczająco dużo czasu, aby móc przeprowadzić dokładne oględziny. Niektórzy decydują się na skorzystanie z usług profesjonalnego inżyniera, co może być szczególnie pomocne, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy technicznej.

Nie czujesz się na siłach?

Gdy nie masz pewności co dokładnie sprawdzić przed obiorem mieszkania lub domu, albo po prostu brakuje Ci wiedzy, to skorzystaj z mojej pomocy. Pamiętaj, że takie elementy jak za duża wilgoć, mogą odbić się na Twoich finansach w przyszłości. Wilgoć prowadzi do grzyba, a z nim nie jest łatwo sobie poradzić. 

Pamiętaj, że odbiór mieszkania to nie tylko formalność, ale przede wszystkim Twoje prawo jako nabywcy. To moment, w którym masz możliwość upewnić się, że Twoje nowe mieszkanie jest dokładnie takie, jakie powinno być. Dlatego podejdź do tego zadania z całą powagą i zaangażowaniem, aby w przyszłości móc cieszyć się estetycznym mieszkaniem, które nie pochłania dodatkowych kosztów. 

Profesjonalny odbiór mieszkania

Potrzebujesz specjalisty, który pomoże Ci zbadać stan Twojego mieszkania i przygotuje raport? Skontaktuj się ze mną!

NAPISZ LUB ZADZWOŃ